Interaktivní videokurz #GeneraceAI

Videa

Interaktivní videokurz #GeneraceAI

V éře velmi rychlého technologického pokroku přichází influencer Svatopluk Barek s inovativním vzdělávacím projektem #GeneraceAI, který má ambici změnit způsob, jakým mladí lidé vnímají a chápou oblast umělé inteligence. Spojil se s předními českými AI odborníky, jako je Tomáš Mikolov nebo Michal Pěchouček a za finanční podpory České spořitelny vytvořili interaktivní videokurz, který má za cíl změnit pohled mladé generace na technologie umělé inteligence a přiblížit jejich dopad na naši společnost. “Umělá inteligence není jen o generování textů a obrázků, ale tyto technologie postupně vstupují do každé oblasti našeho života a největší dopad budou mít na naši mladou generaci. Kurz si proto neklade za cíl podrobně vysvětlovat jejich fungování, ale spíš zasazuje AI technologie do širšího kontextu světa a ukazovat jejich příležitost a hrozby,” popisuje šestadvacetiletý zakladatel projektu Svatopluk Barek, který má na sociální síti TikTok přes 400 000 sledujících.


Projekt GeneraceAI, jehož generálním partnerem je Česká spořitelna, má formu 5 dílného interaktivního videokurzu a na jeho vzniku se podíleli i přední čeští odborníci na AI, například Tomáš Mikolov, Michal Pěchouček, Jan Romportl, ale také zakladatelka projektu AI dětem –Eva Nečasová. Kurz přibližuje oblast umělé inteligence a její dopady na společnost teenagerům způsobem jim blízkým. Nejen účastí několika dalších influencerů, mezi kterými jsou například Natálie “Natyla” Tolarová nebo Lukáš “Lukefry” Fritscher, ale také zpracováním samotných videí, interaktivními prvky a aktivitami, kterými je celý kurz protkán. „Chceme tímto projektem podat pomocnou ruku učitelům a pomoct jim téma AI přinést i do svých tříd,” vysvětluje vzdělávací mikroinfluencer David Kudrna, který v projektu přijal roli digitálního leadera pro školy a přinesl do něj své zkušenosti ze vzdělávacích projektů národního dosahu.


Videokurz je primárně vytvořen pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, ale na webových stránkách si ho může zdarma pustit kdokoliv.  Kurz se skládá z pěti kapitol. Od úvodu do světa umělé inteligence, přes vysvětlení základních AI principů, jako je strojové učení, až po naši budoucnost s umělou inteligencí. Každá kapitola je navržena tak, aby trvala maximálně 45 minut, tedy jednu vyučovací hodinu. Důraz je kladen i na reflexi, tedy utvrzení získaných informací.

Může vás zajímat
 • Leták AI desatero

  Umělá inteligence se v posledních letech stává převratným heslem i trendem. Přináší tímto zásadní proměny do našich profesních i osobních životů. S příchodem či rozšířením každé novinky - nové AI technologie, je proto potřebné myslet i na její kvalitní zapojení/využití v každodenním životě.  Umělá inteligence přináší nejen kreativitu, inovace, nové myšlenky, algoritmy postupů i procesů, ale i výzvy, otázky či rizika. Proto už od počátku používání AI hraje bezpečnost i vzdělávání  tak zásadní roli.

  Mnoho lidí může mít s AI nástroji například spojené i naprosto pochopitelné obavy či předsudky, protože každou změnu nebo něco neznámého, může nejprve zcela přirozeně doprovázet strach i obavy. Tyto obavy nás někdy mohou účelně ochránit, ale často také spíše zbytečně odradit od použití této nové technologie či nástroje, který nám přitom může pomoci zjednodušit, zlepšit či jinak pozitivně obohatit náš život.

  Aby bylo možné ještě více upozornit na pozitiva i nutnost vyváženého použití AI širší veřejnost -  MV, CZ.NIC a prg. ai k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2024 vydali informační leták - AI desatero.

  Tento materiál (letáček) je  tedy zaměřen na každodenní  využití a AI uživatele, kterým může takto pomoci s nahlédnutím do tajů kuchyně umělé inteligence. Je to vlastně taková menší "AI ochutnávka." V desateru naleznete souhrn hlavních pozitiv i rizika AI. Cílem desatera je vyzdvihnout možnosti použití AI nástrojů jako "dobrého sluhy", který nám může pomoci nejen s objevením, vytvořením či vyhledáním  něčeho nového - příkazu (promtu), zadání, postupu, obrázku, tabulky, videa či již zmíněného receptů a podobně, ale současně nás také nabádá i k tomu, že je potřebné nezapomenout, že v nepovolaných rukou se i jakákoliv skvělá AI technologie může stát "zlým pánem" či nástrojem zneužitelným k páchání trestné činnosti.

  Věříme, že toto desatero Vám pomůže pomyslně otevřít dveře do světa rozmanitého využití umělé inteligence

 • Příručka "První mobil" pro rodiče

  Rodičovství v digitální době vyžaduje nové dovednosti. Proto je důležité být dětem aktivním průvodcem při seznamování s moderními technologiemi. S dobrými radami, nastavením hranic a vzájemnou komunikací může nový telefon přinést radost a zábavu, aniž by ohrozil bezpečnost nejen těch nejmenších. Než se dítěti rozhodnete dát první mobil, podívejte se na pár technických rad a doporučení.

  Příručka „První mobil“ je určena pro rodiče, kteří se chystají svým dětem pořídit první  chytrý mobilní telefon. Připravilo ji Safer Internet Centrum ve spolupráci s Policií České republiky, Nadací O2 a mobilními operátory Vodafone a T-Mobile. Příručka obsahuje řadu doporučení týkající se správného nastavení chytrého telefonu a seznamuje s nejčastějšími riziky, kterým mohou děti při jeho používání čelit.

 • Online kurzy mediálního vzdělávání

  Online kurzy mediálního vzdělávání je série pěti interaktivních videokurzů určených do výuky pro žáky ve věku 13–17 let.

  Kurzy zábavnou a poutavou formou představují pět aktuálních témat mediální gramotnosti, a to dezinformace, kyberbezpečí, zpravodajství, marketing a reklama a sociální bubliny.

  Rozvíjejte mediální gramotnost svých žáků pomocí online kurzů:

  Dezinformace - Jak nenaletět fake news?

  Kyberbezpečí - Jak se lépe chránit v kyberprostoru?

  Zpravodajství - Jak poznat kvalitní zprávy od těch vylhaných?

  Marketing a reklama - Jak poznat reklamní manipulace?

  Sociální bubliny - Jak fungují mechanismy sociálních sítí?


  Každý kurz je zpracovaný tak, aby ho žáci stihli dokončit během jedné vyučovací hodiny. Součástí série je i krátká a zábavná dezinformační hra, díky níž žáci snadno pochopí problematiku šíření dezinformací a ovlivňování médií. Zabere 5-10 minut.