Leták AI desatero

Tiskoviny , CZ.NIC

Leták AI desatero

Umělá inteligence se v posledních letech stává převratným heslem i trendem. Přináší tímto zásadní proměny do našich profesních i osobních životů. S příchodem či rozšířením každé novinky - nové AI technologie, je proto potřebné myslet i na její kvalitní zapojení/využití v každodenním životě.  Umělá inteligence přináší nejen kreativitu, inovace, nové myšlenky, algoritmy postupů i procesů, ale i výzvy, otázky či rizika. Proto už od počátku používání AI hraje bezpečnost i vzdělávání  tak zásadní roli.

Mnoho lidí může mít s AI nástroji například spojené i naprosto pochopitelné obavy či předsudky, protože každou změnu nebo něco neznámého, může nejprve zcela přirozeně doprovázet strach i obavy. Tyto obavy nás někdy mohou účelně ochránit, ale často také spíše zbytečně odradit od použití této nové technologie či nástroje, který nám přitom může pomoci zjednodušit, zlepšit či jinak pozitivně obohatit náš život.

Aby bylo možné ještě více upozornit na pozitiva i nutnost vyváženého použití AI širší veřejnost -  MV, CZ.NIC a prg. ai k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2024 vydali informační leták - AI desatero.

Tento materiál (letáček) je  tedy zaměřen na každodenní  využití a AI uživatele, kterým může takto pomoci s nahlédnutím do tajů kuchyně umělé inteligence. Je to vlastně taková menší "AI ochutnávka." V desateru naleznete souhrn hlavních pozitiv i rizika AI. Cílem desatera je vyzdvihnout možnosti použití AI nástrojů jako "dobrého sluhy", který nám může pomoci nejen s objevením, vytvořením či vyhledáním  něčeho nového - příkazu (promtu), zadání, postupu, obrázku, tabulky, videa či již zmíněného receptů a podobně, ale současně nás také nabádá i k tomu, že je potřebné nezapomenout, že v nepovolaných rukou se i jakákoliv skvělá AI technologie může stát "zlým pánem" či nástrojem zneužitelným k páchání trestné činnosti.

Věříme, že toto desatero Vám pomůže pomyslně otevřít dveře do světa rozmanitého využití umělé inteligence

Může vás zajímat
 • Příručka "První mobil" pro rodiče

  Rodičovství v digitální době vyžaduje nové dovednosti. Proto je důležité být dětem aktivním průvodcem při seznamování s moderními technologiemi. S dobrými radami, nastavením hranic a vzájemnou komunikací může nový telefon přinést radost a zábavu, aniž by ohrozil bezpečnost nejen těch nejmenších. Než se dítěti rozhodnete dát první mobil, podívejte se na pár technických rad a doporučení.

  Příručka „První mobil“ je určena pro rodiče, kteří se chystají svým dětem pořídit první  chytrý mobilní telefon. Připravilo ji Safer Internet Centrum ve spolupráci s Policií České republiky, Nadací O2 a mobilními operátory Vodafone a T-Mobile. Příručka obsahuje řadu doporučení týkající se správného nastavení chytrého telefonu a seznamuje s nejčastějšími riziky, kterým mohou děti při jeho používání čelit.

 • Malé děti – Velká práva

  Dětské krizové centrum představuje dětem jejich práva:


  Právo na zdraví
  Právo na ochranu před diskriminací
  Právo na volný čas a hru
  Právo na život
  Právo na vzdělání
  Právo na ochranu před násilím
  Právo na vlastní rodinu a na oba rodiče
  Právo na vlastní názor