Desatero bezpečného chování na internetu

Může vás zajímat
 • Ten commandments of safe Internet use for children

  The Internet can be a „good servant but a bad master“. Read our ten commandments carefully, and if you don‘t understand something or have questions, talk to your parents, or call our helpline.

 • Ten commandments of safe Internet use for children by parents

  The internet is a source of information, but it is also a source of risk that your child can be exposed to in the safety of their own home. Read our ten things you can do to help you become supportive for your child in the online world. Be an informed mentor to your child and protect them. If you encounter a situation that you don't know how to handle, call our helpline.

 • Leták AI desatero

  Umělá inteligence se v posledních letech stává převratným heslem i trendem. Přináší tímto zásadní proměny do našich profesních i osobních životů. S příchodem či rozšířením každé novinky - nové AI technologie, je proto potřebné myslet i na její kvalitní zapojení/využití v každodenním životě.  Umělá inteligence přináší nejen kreativitu, inovace, nové myšlenky, algoritmy postupů i procesů, ale i výzvy, otázky či rizika. Proto už od počátku používání AI hraje bezpečnost i vzdělávání  tak zásadní roli.

  Mnoho lidí může mít s AI nástroji například spojené i naprosto pochopitelné obavy či předsudky, protože každou změnu nebo něco neznámého, může nejprve zcela přirozeně doprovázet strach i obavy. Tyto obavy nás někdy mohou účelně ochránit, ale často také spíše zbytečně odradit od použití této nové technologie či nástroje, který nám přitom může pomoci zjednodušit, zlepšit či jinak pozitivně obohatit náš život.

  Aby bylo možné ještě více upozornit na pozitiva i nutnost vyváženého použití AI širší veřejnost -  MV, CZ.NIC a prg. ai k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2024 vydali informační leták - AI desatero.

  Tento materiál (letáček) je  tedy zaměřen na každodenní  využití a AI uživatele, kterým může takto pomoci s nahlédnutím do tajů kuchyně umělé inteligence. Je to vlastně taková menší "AI ochutnávka." V desateru naleznete souhrn hlavních pozitiv i rizika AI. Cílem desatera je vyzdvihnout možnosti použití AI nástrojů jako "dobrého sluhy", který nám může pomoci nejen s objevením, vytvořením či vyhledáním  něčeho nového - příkazu (promtu), zadání, postupu, obrázku, tabulky, videa či již zmíněného receptů a podobně, ale současně nás také nabádá i k tomu, že je potřebné nezapomenout, že v nepovolaných rukou se i jakákoliv skvělá AI technologie může stát "zlým pánem" či nástrojem zneužitelným k páchání trestné činnosti.

  Věříme, že toto desatero Vám pomůže pomyslně otevřít dveře do světa rozmanitého využití umělé inteligence