K Mezinárodnímu dni dětí vydává Dětské krizové centrum preventivní a informativní OMALOVÁNKY na téma RIZIKA KYBERPROSTORU

K Mezinárodnímu dni dětí vydává Dětské krizové centrum preventivní a informativní OMALOVÁNKY na téma RIZIKA KYBERPROSTORU

1. června 2023

Senior Editor

K Mezinárodnímu dni dětí vydává Dětské krizové centrum preventivní a informativní OMALOVÁNKY na téma RIZIKA KYBERPROSTORU. Jde o nový preventivní materiál, který děti hravou formou informuje o nástrahách kyberprostoru. OMALOVÁNKY ocení děti a jejich rodiny, mateřské školy (při práci s dětmi v předškolním věku), školní družiny nebo domy dětí a mládeže. OMALOVÁNKY díky originálním ilustracím a edukačním textům seznámí děti s nástrahami internetu. Ty na děti číhají na sociálních sítích nebo v online komunikaci na fórech a chatech. Omalovánky upozorňují také na nevhodný obsah, který dětem škodí, nepříznivě ovlivňuje jejich vývoj, děti neúměrně zatěžuje a mnohdy vede k rizikovému chování.


Dětské krizové centrum chce připomenout, že internet je dobrý sluha, ale tuze špatný pán. A že je třeba dbát na přiměřenou prevenci již od útlého věku dětí. Pro současnou generaci dětí je kyberprostor samozřejmostí, s níž ži v těsném kontaktu od narození. Dětí závislých na internetu je v současné době až 8 %. Závislostí jsou ohroženy i bezbranné děti předškolního věku, aniž by to bylo jejich vinou. Proto je nutné vnést témata o rizicích kyberprostoru zejména do rodin. Stále platí, že poučené dítě je ochráněné dítě. Prevence a téma rizik kyberprostoru se díky omalovánkám dostane také do volnočasových aktivit dětí. “Nástup internetu zapříčinil nové formy zneužívání dětí. Snadná možnost navázat kontakt prostřednictvím sociálních sítí pod falešnou identitou usnadňuje možnost vylákat dítě na schůzku a tam jej sexuálně atakovat. V ČR přibývá případů sexuálního zneužívání dětí, kdy děti potkají útočníka na sociálních sítích. Děti se v ambulanci svěřují, že byly na internetu vystaveny sledování nevhodného obsahu, nuceny ke sdílení intimních fotografií, opakovanému vydírání, lákání na schůzku a zneužití,“ říká Zora Dušková, ředitelka DKC a klinická psycholožka.


Dětské krizové centrum společně s partnery (Sdružení CZ.NIC, Jeden svět na školách Člověk v tísni a Linka bezpečí) spolupracuje na projektu Safer Internet Centrum. Efektivně působíme v oblasti digitálních práv dětí, krizové intervence, specializované pomoci sexuálně zneužitým dětem a sekundárně také v oblasti mediálního vzdělávání. Cílem projektu je zlepšování online bezpečnosti dětí a mládeže v ČR. Safer Internet Centrum ČR provozuje od roku 2019 sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. bezpecnyinternet.cz.

Celou TZ stáhnete zde.

Může vás zajímat
  • Nejsou k dispozici žádné položky