Výsledky výzkumu Online svět v dětských domovech

Tiskoviny , CZ.NIC

Výsledky výzkumu Online svět v dětských domovech

Výzkum „On-line svět v dětských domovech“ vznikl ve spolupráci s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace při Univerzitě Palackého v Olomouci (projekt E-bezpečí) a účastnilo se ho 166 pracovníků dětských domovů a 197 dětí ze všech krajů republiky. Hlavním smyslem šetření bylo zjistit, jaká preventivní opatření dětské domovy realizují, jaká témata s dětmi řeší, jakým způsobem je v dětských domovech regulována práce s Internetem nebo jaké rizikové situace děti z dětských domovů zažívají.

Zjištěná fakta ukazují, že téměř polovina dotazovaných výchovných pracovníků nijak nereguluje přístup ke konkrétním webovým stránkám a necelých 80 procent z nich nezná hesla dětí pro vstup k jejím účtům na sociálních sítích. Téměř 80 procent vychovatelů také uvedlo, že u nich na pracovišti mají děti omezený přístup k Internetu v předem určených hodinách. Výzkum také ukázal, že 48 procent dětí zažilo situaci, při které jim někdo slovně ubližoval a využíval k tomu Internet či mobilní telefon. Necelá třetina dětí potom potvrdila, že někdo pomocí digitální techniky šířil jejich ponižující či zesměšňující fotografie. Další zneklidňující informací je, že téměř 28 procent dětí z domovů realizuje sexting v podobě výměny vlastních intimních fotografií, přičemž 18 procent z nich k tomu bylo donuceno. Každý šestý dotázaný uvedl, že mu někdo na Internetu zakoupil data nebo kredit;2 procenta z této skupiny to udělala výměnou za jejich fotografie či videa, včetně těch intimních.

Může vás zajímat
  • Podcast „Na tenké lince“: Kyberšikana - oběť, iniciátor, svědek.

    Kyberšikana je šikanování osoby pomocí informačních technologií. Jaký je postup při řešení kyberšikany a kam se obrátit? Jakou roli v kyberšikaně hraje právě oběť, iniciátor a svědek? Poslechněte si v rozhovoru s Martinem Kožíškem.

  • Nástěnka bezpečného internetu

    Do všech základních škol a vybraných knihoven jsme v říjnu 2022 při příležitosti Měsíce kybernetické bezpečnosti zaslali Nástěnku bezpečného internetu.

    Cílem bylo populárně naučnou formou upozornit žáky na možné nástrahy on-line světa a v případě potřeby jim pomoci řešit tyto nepříjemné situace. Nástěnka obsahuje rady, jak se bezpečně chovat v kyberprostoru, a předcházet tak nejčastějším problémům, které zde vznikají. Obsahuje také kontakty na linky pomoci nebo zajímavé projekty.

  • Příručka ke Dni bezpečnějšího internetu 2023

    Den bezpečnějšího internetu se připomíná ve více než 180 zemích po celém světě, a to vždy druhé únorové úterý (letos 7. února). Zapojit se do jeho oslav můžete pod výzvou "Společně pro lepší internet", a to za využití nově vydané příručky. V ní najdete pestrou nabídku tipů a aktivit pro různé věkové skupiny (od mateřských škol až po seniory) jak pro organizace, tak pro jednotlivce. Koordinátorem Dne bezpečnějšího internetu pro Českou republiku je národní Safer Internet Centrum.

    V oblasti bezpečného chování na internetu vzniká v České republice řada preventivních programů, osvětových materiálů včetně těch audiovizuálních. Přehledně zpracovaný výběr tipů a aktivit pro jednotlivé skupiny, díky kterým můžete pomoci udělat internet lepším a bezpečnějším místem, najdete v nově vydané příručce.

    V příručce například najdete:

    • tipy, jak bezpečnost v kyberprostoru probrat i s těmi nejmenšími, třeba pomocí knihy Online ZOO

    • materiály pro žáky 1. stupně základních škol, včetně zábavného online kvízu

    • nápady pro aktivity pro 2. stupeň základních škol a středoškoláky, včetně našich Online kurzů mediálního vzdělávání

    • tipy pro rodiče

    • rozcestník pro další inspiraci

    • preventivní rady a doporučení pro seniory

    • doporučení od Policie ČR

    Den bezpečnějšího internetu není určen jen organizacím, které se zabývají bezpečností, prevencí, vzděláváním a intervencí na internetu. Vítána je účast široké veřejnosti včetně dětí, studentů a rodičů samotných nebo státních a vzdělávacích institucí.