Podcast "Na tenké lince": Dopaminová past: Štěstí není jen profil na síti

Podcasty , Linka bezpečí

Podcast "Na tenké lince": Dopaminová past: Štěstí není jen profil na síti

14. dubna 2023

Senior Editor

Sociální sítě se staly součástí našeho života. Ale jsou pro nás dobré nebo špatné? Jaký vliv mají na osobnost nejen mladých lidí, jejich emoce a duševní zdraví. Jak nám pomáhají a ubližují? A jak se s nimi vhodně vypořádat? Ukážeme si, jak nás mohou uvést do stavu úzkosti, deprese nebo izolace. Za vším je skrytý dopamin, hormon štěstí. Přináší jednak příjemné pocity z pozitivních komentářů, růstu sledovanosti, počtu lajků a může tak odklánět i nějakou psychickou nepohodu. Budeme se ptát, zda je možné používat sociální sítě efektivně a s přínosem, nebo zda je lepší se jim úplně vyhnout. Dozvíte se, co je to digitální detox a proč byste ho měli vyzkoušet. Na závěr jedna otázka: Kde jste se prvně dozvěděli o našem podcastu :-) ?

HOST: Mgr. Hana Petráková - Hanka je ve spojení s Linkou bezpečí už od roku 2000. Postupně prošla všemi kategoriemi v rámci práce konzultanta až na pozici vedoucí směny. Po studiu se od Linky tak trochu vzdálila, aby se za dva roky vrátila na pozici vedoucí Linky bezpečí, na které setrvala do svého nástupu na mateřskou dovolenou. Spolupráci ale nikdy nepřerušila úplně. Od roku 2004 se věnuje práci pro e-mailovou poradnu Linky bezpečí a několik let i pro e-mailovou poradnu Rodičovské linky. Vystudovala vyšší odbornou školu sociálně-právní a poté obor sociální práce na FFUK. Pracovala na pozici sociální pracovnice v Zařízení pro děti – cizince, poté ve středisku výchovné péče. Externě přednáší na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Od roku 2019 je vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí. Je máma dvou báječných dětí.

Může vás zajímat
  • Podcast „Na tenké lince“: Hrají vaše děti mobilní a PC hry? Hazard nebo seberozvoj?

    Dnes Vás zveme do světa her na počítači a mobilu. Ujasníme si, kdy je hraní dětí a dospívajících naprosto v pořádku a působí na rozvoj osobnosti a kdy může být značně problematické z hlediska hazardu a závislosti. Dotkneme se i rizika infikování telefonu, počítače virem a co s tím. Jsou hry zdarma opravdu vždy zdarma? Víte, co jsou skiny, loot box, nebo nolifer? Ne? Je čas si sednout a třeba společně s dětmi si poslechnout tento díl.

  • Podcast „Na tenké lince“: Jak nastavit pravidla používání mobilního telefonu u dětí a dospívajících

    Proč rodiči nastavená pravidla týkající se telefonu tak často nefungují, nebo třeba jen krátkodobě? Jak může nadměrné užívání mobilního telefonu ovlivnit vývoj dítěte? Kdy je načase požádat o psychologickou pomoc? V tomto podcastu odpovíme na další otázky této problematiky.

  • Podcast „Na tenké lince“: Kyberšikana - pohledem krizové intervence na Lince bezpečí.

    Téma, které ve společnosti stále rezonuje. Zároveň je třeba si přiznat, že nelze očekávat zásadní ústup a vyřešení jednou provždy. Naopak. I proto je zde Linka bezpečí. Podívejme se na kyberšikanu právě z jejího pohledu. Dotkneme se tipů jak postupovat, zda je možná prevence. Kde je hranice vnímání, co není a již šikana je. Jaký je rozdíl v dopadu na oběť u šikany fyzické a právě v kyberprostoru.