Evropská komise: Podporujte děti v hraní her, místo pasivního sledování obrazovek
Evropská komise: Podporujte děti v hraní her, místo pasivního sledování obrazovek
Počítače, mobily, tablety jsou čím dál častějším společníkem i nejmenších dětí. Z výzkumu Joint Research Centra při Evropské komisi se ukázalo, že mnoho dětí si osvojí základní digitální dovednosti ještě předtím, než se naučí číst, a intuitivně ovládají dotykové obrazovky metodou pokus–omyl. Vzhledem k tomu, jak se snižuje věk, kdy se děti poprvé setkávají s obrazovkami, u některých dětí je to již v 1. roce života, je zapotřebí se tématu zdravého a bezpečného užívání technologií věnovat již od útlého věku dítěte. Evropská komise proto v březnu 2025 vydala rozsáhlá vodítka, která se věnují právě tomu, jak tato témata otevírat u dětí ve věku 0-8 let z pohledu rodičů a učitelů.
Z textu vybíráme základní tipy, které jsou určené především rodičům nejmenších dětí:
● Vytvářejte zdravé digitální návyky: děti se učí napodobováním chování dospělých. Ukazování zodpovědného používání obrazovek, nastavování hranic pro používání zařízení a upřednostňování offline aktivit pomáhá vytvářet zdravé digitální návyky (např. žádné telefony u jídla, žádné obrazovky přes noc v ložnici atd.).
● Společně technologie používejte a mluvte o obsahu: zapojení se do aktivit s dětmi – ať už sledováním, hraním nebo učením se společně – posilujete pozitivní návyky a otevíráte diskusi o mediální gramotnosti, kvalitě obsahu a online rizicích.
● Podporujte aktivní a vzdělávací obsah: namísto pasivní konzumace obsahu mohou rodiče dětem představit interaktivní a vzdělávací digitální aktivity, jako jsou čtecí aplikace, programovací hry nebo kreativní platformy pro vyprávění příběhů.
● Učte online bezpečnost a soukromí: seznamování se základními pravidly bezpečnosti na internetu – jako je nesdílení osobních údajů, rozpoznání bezpečných webových stránek a opatrnost vůči neznámým lidem online – pomáhá budovat digitální povědomí a odpovědnost. Rodiče by měli využívat rodičovské zámky a nastavení soukromí, aby zajistili bezpečné surfování.
● Podporujte digitální kreativitu a řešení problémů: rodiče mohou rozvíjet kreativitu tím, že dětem představí věku odpovídající nástroje pro tvorbu obsahu, jako jsou aplikace na digitální kreslení, platformy pro tvorbu hudby nebo programovací hry pro začátečníky.
● Udržujte otevřenou komunikaci: povzbuzováním dětí, aby kladly otázky, sdílely své online zážitky a mluvily o případných obavách, posilujete důvěru, což rodičům umožňuje řešit rizika dříve, než se z nich stanou problémy.
● Stanovte limity pro čas strávený u obrazovky: preferujte však kvalitu před kvantitou. Nastavení jasných a konzistentních pravidel pro čas strávený u obrazovky může dětem pomoci udržet vyvážený životní styl, který zahrnuje fyzickou aktivitu, kreativní hru a sociální interakce. Používání nástrojů, jako jsou aplikace pro správu času u obrazovky, může pomoci regulovat používání.
Celý dokument naleznete v angličtině zde