Spyware

Spyware je program v počítači, jenž bez vědomí uživatele odesílá data přes internet. Ta jsou většinou následně analyzována a zneužita k různým účelům, jako je přístup k citlivým datům, heslům nebo v některých případech pouze k lepšímu cílení reklamy. V minulosti byl často spyware využíván také ke změně čísla vytáčeného připojení a to pak bylo ve srovnání s běžnou cenou několikanásobně vyšší. Ve všech případech se však jedná o nežádoucí software ve vašem počítači. Mezi časté příznaky výskytu spywaru v počítači může být jeho pomalý start, dlouhé načítání internetových stránek, dále pak změna domovské stránky, kterou jste neprovedli sami, časté pády systému nebo časté vyskakování reklamních oken při procházení internetu.

Do počítače se nejčastěji spyware dostane při instalaci různých programů. Ty mohou mít buď podobu originálního programu, jejich kód byl však částečně změněn a přidán právě spyware, nebo se jedná o programy, které sice poskytují určitou funkcionalitu, ale zároveň obsahují část kódu, jež např. nabízí ve větší míře reklamní okna nebo různé komerční nabídky. Tyto programy bývají také někdy označovány jako adware.

Proti spywaru se dá bránit dodržováním několika zásad, které se v podstatě neliší od ochrany proti jakémukoli nežádoucímu softwaru. Jedná se především o používání antispywarového softwaru v počítači, firewallu, provádět pravidelně aktualizaci operačního systému a internetového prohlížeče, používat nejnovější verzi preferovaného internetového prohlížeče, jež ve většině případů obsahuje pokročilejší způsoby ochrany uživatele. Dále pak neinstalovat podezřelé programy, neoriginální programy nebo programy z neznámých zdrojů, které jsou nabízeny např. na peer-to-peer sítích, nebo nenavštěvovat stránky s podezřelým obsahem, jako jsou erotické stránky nebo stránky nabízející nelegální software, tzv. warez.

Odstranit spyware z počítače lze prostřednictvím některého antispywarového programu. K dispozici jsou placené verze programů i programy zdarma. Jedním takovým programem je i Microsoft Security Essentials, který zároveň funguje jako antivir. Vedle toho lze použít i některé specializované programy na spyware, které mohou doplnit váš antivirový program, např. Microsoft Windows Defender.

Další články v této kategorii