Rizika sociálních sítí

Většina sociálních sítí je určena k seznámení a udržování vztahů s kamarády. Údaje, které o sobě vyplníte, sdílíte se všemi přáteli. V případě otevřených sociálních sítí je sdílíte se všemi uživateli celé služby. Díky možnostem, jež sociální sítě nabízejí, se můžete velice snadno seznámit, podělit o své zážitky nebo sdílet obsah.

Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejníte, už většinou nemůžete vzít zpět. Pečlivě si proto rozmyslete, co o sobě chcete sdělovat.

Denně je prostřednictvím sociálních sítí ukradeno několik desítek identit. Mnohdy to uživatelé ani netuší. Pokud to zjistí, jen málokdo ví, jak se může bránit.

Rada

Rada


Jak se bránit v případě zneužití údajů

  • Kontaktujte technickou podporu služby s žádostí o smazání údajů.
  • V závažných případech neváhejte kontaktovat policii.

Mýtus: Internet je anonymní.

Skutečnost: Nikdo není na internetu anonymní. Většina provozovatelů udržuje logy k jednotlivým uživatelským účtům a ty pak na základě žádostí předává policii. Informace získané z připojení, mohou významně přispět k dopadení pachatele.


Osobní spory uživatelů provozovatelé sociálních sítí ve většině případů neřeší. Nicméně téměř všechny sítě nabízejí možnost ignorace. Pokud vás tedy někdo obtěžuje, tuto možnost využijte. Rozhodně na nevhodné nabídky nebo vulgární zprávy neodepisujte.

Nejčastěji jsou vystaveny rizikům na internetu děti. Informace o školácích denně vyhledává několik set slídilů a mohou cíleně sbírat osobní údaje, fotografie nebo intimní materiály.


Další články v této kategorii