Posun vpravo

Rady pro bezpečné používání sociálních sítí

Pokud se vám stane na internetu nějaké příkoří nebo se stanete svědky nějaké nestandardní situace, nenechte si ji pro sebe. Vždy můžete kontaktovat technickou podporu, policii nebo Linku bezpečí.

1

Neuvádějte na veřejném profilu telefonní číslo nebo adresu.

2

Neposílejte nikomu svoji intimní fotografii, nikdy nevíte, kde se může objevit.

3

Udržujte hesla (k e-mailu i jiná) v tajnosti, nesdělujte je ani osobě blízké či kolegovi v práci.

4

Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.

5

Nedomlouvejte si schůzku přes internet, aniž byste o tom neřekli někomu jinému.

6

Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte.

7

Když s někým nechcete komunikovat, nekomunikujte.

8

Nesdělujte informace typu, kdy jedete na dovolenou, po návratu by vás mohlo čekat překvapení.

9

Při používání webové kamery buďte obezřetní, kdokoli může na druhé straně hovor nahrávat.

10

Než cokoli potvrdíte, přečtěte si podmínky užívání.


Nejčastější příběhy podle Seznam.cz

„Na internetu kolují moje intimní fotky. Zastavte to, smažte je.“

Obrátil se na nás Lukáš, že po internetu kolují jeho intimní fotografie. Požádal nás, abychom je smazali. Nic takového není bohužel možné. Pokud na internetu něco zveřejníte, jedná se většinou o nevratnou akci. Lukáš posílal své fotografie dívkám v seznamce. Chtěl tedy po nás, abychom zablokovali dívkám jejich e-maily. Osobní spory, tedy ani soukromou komunikaci, nemůžeme řešit, ani kvůli tomu uživatele blokovat. Dovedete si představit, že by Seznam.cz řešil osobní spory všech svých šesti milionů uživatelů?

Fotografie se mohou se rychle rozšířit, třeba do zaměstnání, školy nebo po celém internetu. Poradili jsme Lukášovi, ať se obrátí na policii. Šíření fotek sice už asi nezabrání, ale s přihlédnutím k závažnosti té či oné situace to může řešit dál.

Pokud vás někdo fotkami vydírá, nebojte se a vše oznamte. Jestliže někdo tvrdí, že je na internetu anonymní, není to pravda. Rozmyslete si tedy, co komu posíláte.

Falešný profil

„Našel jsem svoje fotky v cizím profilu.“

Často se na nás uživatelé obracejí s tím, že na internetu našli svoje fotografie v cizím profilu. Stačí, když si někdo stáhne vaše veřejné fotky a doplní k nim odlišné informace. V takovém případě doporučujeme si svůj originální profil ověřit a nechat ten falešný smazat. A jak postupovat? Pokud provozovatel sociální sítě neodstraní falešné informace z internetu, kontaktujte policii. Zde se již jedná o trestný čin.

Někdo mi nadává

„Vadí mi, že mě tahle holka uráží, píše mi, jak jsem ošklivá, a nadává mi. Zablokujte ji.“

Zablokovat uživatele na základě soukromé komunikace nelze. Pokud to služba umožňuje, doporučujeme ignoraci. Rozhodně na podobné zprávy nereagujte.

Podvedli mě

„Přišla mi zpráva, že mi bude zrušen účet, pokud nepošlu SMS na uvedené číslo. Mělo to být zdarma, ale tato SMS stála 99 korun. Chci peníze zpět.“

Většina služeb je zdarma a administrátoři podobné zprávy neposílají. Jedná se o podvod. Pokud se vám něco takového stane, kontaktujte technickou podporu služby. Provozovatel služby navíc po nikom nechce jeho heslo.

Další články v této kategorii