Posun vpravo

Phishing

Phishing je podvodné jednání s cílem vylákat vaše osobní data jako např. čísla kreditních karet, hesla a další důležité údaje. Dá se také popsat jako krádež identity nebo jako typ sociálního inženýrství. Někdy se pro něj v češtině razí název „rhybaření“.

S podvody tohoto typu se můžete setkat:

  • v e-mailech, které se tváří, jako by byly od vašeho kolegy nebo od kohokoli jiného, koho znáte,
  • na webových stránkách vaší sociální sítě,
  • na různých falešných webových stránkách, které třeba vybírají dary pro charitu,
  • na webových stránkách, které vám připadají důvěrně známé, nicméně mají trochu jinou webovou adresu, takže je těžké si toho všimnout,
  • při chatování,
  • na vašem mobilním zařízení.

Podvodné informace často spoléhají na linky v e-mailech, webových stránkách nebo při chatu, které se zdají přicházet od služby, které důvěřujete, jako je např. vaše banka, poskytovatel platebních karet nebo vaše sociální síť. Cílem sociálního inženýrství je obvykle v tichosti nainstalovat spyware nebo vás zmást, abyste prozradili vaše hesla nebo jiné finanční či osobní informace.

Nikdy neodpovídejte na nevyžádané výzvy k aktualizaci informací o účtu. Takové e-mailové zprávy mohou být pokusy o podvody, jejichž cílem je krádež vaší identity. Většina seriózních společností nikdy nezasílá nevyžádané zprávy se žádostmi o vaše heslo nebo jiné osobní informace. A pamatujte si, že pokud něco zní příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda není.

Jak se můžete chránit před podvodnými informacemi? Následné tipy mohou pomoci se vyvarovat podvodu na internetu:

1

Mějte zapnutý firewall.

2

Vždy udržujte váš software a operační systém aktuální.

3

Mějte vždy aktuální antivirový program.

4

Mějte vždy aktuální antispywarový program.

Věnujte dostatečnou pozornost odkazům na web! Protože mnoho podvodů na internetu spoléhá na kliknutí uživatele na link, je velice dobrým způsobem, jak se chránit, prostě dávat pozor, na co klikáte v e-mailech, při chatu nebo na webových stránkách. Pokud dostanete e-mail, který jste neočekávali a obsahuje nějaký odkaz, jenž chcete zkusit, napište odkaz raději přímo do webového prohlížeče. Pokud webový odkaz pochází ze stránky, kterou často navštěvujete, použijte raději vaše internetové záložky pro přístup na tuto stránku.

Mažte nevyžádanou poštu! Neotevírejte ji a neodpovídejte na ni, ani když si přejete být odstraněni z distribučního listu. Když odpovíte, tak potvrdíte odesílateli, že váš účet je aktivní.

Buďte obezřetní při poskytování svých osobních nebo finančních údajů na internetu. Nevyplňujte formuláře v e-mailech, které vás žádají o osobní nebo finanční informace.

Používejte silná hesla a vyvarujte se používání stejných hesel pro různá internetová bankovnictví a další důležité účty.

Kontrolujte si pravidelně bankovní výpisy a okamžitě nahlaste platby, ke kterým jste nedali souhlas.

Za žádných okolností neplaťte účty či neprovádějte jiné finanční úkony na veřejném počítači, pokud jste na otevřené veřejné bezdrátové síti. Jestliže se přesto musíte přihlásit k veřejnému počítači, dejte přednost takovému, který požaduje heslo, což zvyšuje bezpečnost.

Další články v této kategorii