Posun vlevo
Projít jako kurz

Projít jako kurz

Bezpečné domény

I když uděláte maximum pro zabezpečení svého počítače, stále ještě na Vás uživatele internetu číhá nebezpečí. Je dobré o něm vědět a chovat se obezřetně alespoň u nejzásadnějších webových služeb, které používáte, jako je e-banking, e-mail a sociální sítě.

Jde o bezpečnost domén. Doména je součástí adresy, kterou vypisujete do Vašeho prohlížeče internetu a v rámci českého internetu obvykle končí písmeny „.cz“. Poměrně nedávno se objevila bezpečnostní hrozba, která spočívá v podvodném přesměrování ze stránky, kterou chcete prohlížet, na jinou stránku. Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že podvodník Vás obvykle přesměruje na stránky, které budou vizuálně k nerozeznání od Vaší původně zamýšlené stránky. Zde již dobrovolně vložíte Vaše přihlašovací údaje k emailu nebo bankovnímu účtu a ty obratem získá podvodník. Vy jako uživatel nemáte šanci zrakem poznat, že se nacházíte na jiném webu – dokonce i řádka s webovou adresou bude identická jako originální stránka!

Poznáte, které stránka je originál a která je podvodná?

Poznáte, které stránka je originál a která je podvodná?

Pokud útočník napadne podobnou stránku, která obsahuje důležité informace pro Vaše rozhodnutí o nákupu či prodeji cenných papírů, můžete nevědomky konat na základě podvržených informací.

Bohužel uživatelé s tímto problémem mohou udělat jen málo. Řešením je technologie DNSSEC, kterou musí zavést poskytovatelé webových služeb (webových stránek, které navštěvujete) a současně také Váš poskytovatel internetu. Pokud jsou splněny tyto dvě podmínky, budete mít absolutní jistotu, že pokud navštívíte např. zabezpečenou stránku Vaší banky, nebudete podvodně přesměrováni jinam.

Jak se proti podvodnému přesměrování chránit?

1

Otestujte si, zda používáte zabezpečené připojení k internetu a také si otestujte Vaše oblíbené webové služby pomocí nástroje na www.bezpecnedomeny.cz. Zde se také dozvíte více informací o problematice zabezpečení domény.

2

Pokud zjistíte, že Vaše připojení není zabezpečeno, kontaktujte svého poskytovatele připojení k internetu s žádostí o zavedení technologie DNSSEC.

3

V průběhu roku 2011 bude k dispozici plug-in pro prohlížeč Internet Explorer 9, který Vám v rámci prohlížeče jednoduše ukáže, zda Vámi navštívená stránka je zabezpečena technologií DNSSEC.

Další články v této kategorii