Posun vlevo
Projít jako kurz

Projít jako kurz

Vítejte v kurzu pro začínajícího uživatele internetu. Kurz vás postupně provede zvolenou tématikou. Na konci kurzu si budete moci získané znalosti prověřit v testu.

Rizika on-line komunikace

Rizika on-line komunikace

Díky možnostem, které internet nabízí, se můžete velice snadno seznámit, podělit se o své zážitky nebo sdílet obsah. Internet boří hranice i čas a umožňuje lidem po celém světě komunikovat v reálném čase. S nárůstem moderních technologií nebo aplikací to lze jednoduše přes e-mail, instant messaging, sociální sítě, chaty nebo třeba volání přes internet. S možností komunikace přes internet ale vznikají i určitá rizika, která si možná neuvědomujeme nebo nepřipouštíme. Následující rady by vám měly pomoci v orientaci v základních pravidlech bezpečné komunikace. Největším rizikem je totiž samotný uživatel a jeho chování na internetu.

Největší riziko, které na internetu podstupujete, je ztráta soukromí. Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejňujete nebo posíláte, již nelze ve většině případů vrátit zpět. Pokud někomu na internetu pošlete fotografii nebo ji zveřejníte všem v síti, počítejte s tím, že jste ji vlastně publikovali. Kdokoli ji může zhlédnout, použít, nebo dokonce zneužít. Zastavit takový proces šíření zprávy nebo nějakého souboru je prakticky nemožný. Proto musíte nad případnými následky uvažovat už před samotným odesláním. Rozmyslete si proto, co na internetu sdělujete, komu co posíláte a do jaké míry chráníte svoje soukromí.

K rychlé komunikaci na internetu slouží mnoho nástrojů. Mezi nejvýznamnější patří e-mail, instant messaging, chaty nebo internetové volání.

E-mail

Je nejrozšířenější formou on-line komunikace. Stejně jako u jiných forem on-line komunikace je jeho výhodou rychlost a možnost posílání příloh. Obsah e-mailu je skrytý, a pokud ho nezveřejní některý z příjemců, nemusíte se obávat, že by byl dostupný všem na internetu.

Uvědomte si ale, že obsah vaší zprávy si může příjemce nejen ukládat, ale i přeposílat dál. Nesdělujte proto žádné citlivé údaje nebo obsah, který vás může poškodit.

Instant messaging

Umožňuje uživatelům sledovat, kteří jejich přátelé jsou právě připojeni, posílat zprávy, chatovat nebo posílat soubory. Výhodou je rychlost a okamžité odeslání zprávy nebo obsahu příjemci.

Mezi nejznámější instant messaging patří ICQ, AIM, Jabber, Windows Live Messenger nebo Skype.

Windows Live Messenger

Chat

Nabízí uživatelům možnost komunikovat s více lidmi najednou. Jeho předností je možnost interakce s uživateli. Výhodou pak může být zvýšená šance na seznámení nebo zábavu. Většina provozovaných chatů probíhá v anonymitě, tzn. lidé na nich vystupují pod přezdívkami, nikoli pod pravými jmény. Nikdy tedy nevíte jistě, s kým vlastně ve skutečnosti komunikujete.

Skype

Je program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii. Program umožňuje telefonovat mezi svými uživateli zdarma nebo pomocí jiných služeb za poplatek, např. na pevné linky. Další výhodou je zasílání zpráv a souborů mezi uživateli sítě.

Pomocí Skypu můžete vést i videohovory. Ty mohou být rizikem zejména v případě, pokud sdělujete citlivé údaje nebo obsah, který vás může poškodit. Nezapomeňte, že druhá strana vás nejen vidí, ale může si vás i ukládat.

Závislost

Dá se na on-line komunikaci vybudovat závislost? Ano, dá. Existují desítky případů, kdy lidé podlehli výhodám on-line komunikace a tráví desítky hodin na chatech nebo sociálních sítích.

Další články v této kategorii