Posun vpravo

Rady pro rizikové situace

Pamatujte, když se vám stane na internetu jakékoli příkoří, nikdy si ho nenechávejte pro sebe. Vždy existuje nějaké východisko nebo někdo, kdo vám může v dané situaci pomoci.

Mezi nejčastější rizika, se kterými se můžete setkat prostřednictvím on-line komunikace, patří:

Kyberšikana

Stejně jako v reálném životě, potkáte na internetu lidi, kteří se vám budou cíleně snažit ublížit.

Byť je to prostřednictvím internetu a zdá se, že ho stačí jen vypnout, realita je jiná.

  • Dostáváte výhrůžky nebo vám na internetu někdo nadává?
  • Zesměšňuje vás někdo v článcích, upravených fotkách?
  • Někdo vás neustále prozvání a zahlcuje vaše e-maily?
  • Zveřejňuje někdo filmy nebo fotky, které vás ponižují?
  • Objevují se někde vaše osobní údaje?

Nikdy se nebojte kontaktovat provozovatele stránek, policii nebo se svěřit. Uvědomte si, že zatímco jste lhostejní a necháváte si problém pro sebe, může se zatím na internetu ubližovat někomu jinému.

Ztráta identity

Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejníte, už většinou nemůžete vzít zpět. Pečlivě si proto rozmyslete, co o sobě chcete sdělovat.

Denně je prostřednictvím sociálních sítí ukradeno několik desítek identit. Mnohdy o tom uživatelé nevědí - a pokud ano, jen málokdo ví, jak se může bránit.

Jak se bránit v případě zneužití údajů:

  • Kontaktujte technickou podporu služby s žádostí o smazání údajů.
  • V závažných případech neváhejte kontaktovat policii.

Odcizení osobních údajů a hesel

Na internetu se vyplácí jedna věc. Být ostražitý a nedůvěřivý. Pamatujte, že žádný provozovatel e-mailu nebo jiné služby po vás nevyžaduje zasílání hesla na jiný e-mail. Na internetu jsou velice časté podvodné zprávy, které se tváří jako vzkaz od administrátora. Jedná se ale o podvod.

Svoje heslo nikomu neprozrazujte. Při tvorbě hesla se vyvarujte jeho jednoduché podobě, např. tvaru jména, data narození nebo třeba číslovek 123456.

Doporučujeme znát další údaje k účtům na internetu. Například kontrolní otázku k e-mailu, nejčastější kontakty, naposledy odeslané e-maily, nastavení. V případě ztráty hesla a odcizení e-mailu může znalost těchto informací napomoci k návratu účtu.

Další články v této kategorii