Posun vpravo

Chat

Chat

Chat je komunikace v prostředí, ve kterém můžete vést rozhovor s jedním nebo více lidmi najednou. Uskutečňuje se vždy v reálném čase. Některé chaty nabízejí i audiochat nebo videochat. Největším chatem v České republice je chat Lidé.cz, jenž denně navštíví přes 50 tisíc lidí.

Ve špičkách, které jsou většinou ve večerních hodinách, mohou mít některé největší tematické místnosti i několik set chatujících zároveň.

Výhodou chatu je otevřenost a možnost rychlého seznámení a zábavy. Lidé většinou chatují v tematických skupinách. Skupiny se rozdělují např. podle měst, kde žijí, podle zálib, které sdílejí, nebo chatují třeba i o erotice.

Díky otevřenosti chatování je potřeba dát si pozor na zvýšené riziko nebezpečí. Ne každý, kdo na chatu komunikuje, vystupuje pod svou pravou identitou. Velice časté jsou případy, kdy jeden uživatel používá několik účtů (přezdívek/identit).

Rada

Rada


Nikdy neposílejte osobní informace nebo obsah, který vás může poškodit, někomu, koho znáte jen z internetu.


Pokud se chcete na internetu seznámit, je chat ideálním nástrojem. Vaše šance na seznámení se zvyšuje podle počtu vyplněných údajů nebo fotografií. Zamyslete se ale nad tím, zda informace, jež zveřejňujete ostatním, nejsou právě ty, které může někdo zneužít.

Rada

Rada


Když vás na internetu někdo obtěžuje, neodpovídejte mu. Většina těchto služeb nabízí funkci ignorace.


Na internetových chatech můžete narazit na různé nabídky nebo odkazy na neznámé webové stránky. Stejně jako jinde v prostředí internetu neotevírejte nic, co dobře neznáte. Na pochybné nabídky nereagujte.

Důležité:

Na chatu se můžete setkat s případy páchání trestné činnosti. Spousta uživatelů bere chat jako anonymní médium a pokouší se na něm překračovat meze zákona. Mezi takové činnosti patří např. shánění dětské pornografie, nabídky k prostituci nezletilých nebo prodej kradeného zboží. Pokud se s podobnými případy setkáte, kontaktujte technickou podporu služby nebo se obraťte prostřednictvím formuláře o pomoc: http://seznamsebezpecne.cz/nahlaste-zavadny-obsah.


Další články v této kategorii