Posun vpravo

E‑mailová komunikace

Zabezpečení ke službě e‑mail

Spam

Spam - právní obrana

Phishing

 

Zabezpečení ke službě e-mail

Myslete na to, že opatrnost je namístě i v případě e-mailové komunikace. Pokud se přihlašujete do e-mailu klasickou formou, tj. nejčastěji přes přihlašovací formulář na webové stránce http://www.seznam.cz (viz obr. níže), nemusíte se o své přihlašovací údaje obávat. Na server jsou data vždy odesílána zabezpečenou formou. Tedy nikdo vaše heslo nemůže odposlechnout.

Seznam.cz

Pár základních pojmů, které se týkají zabezpečení e-mailu:

  • SSL (Secure Sockets Layer) – je protokol nejčastěji používaný pro bezpečnou komunikaci s internetovými servery pomocí HTTPS.
  • HTTPS je zabezpečená verze protokolu HTTP, který běžně používáte pro prohlížení internetových stránek. Tedy při použití protokolu HTTP a SSL vznikne HTTPS spojení. Po vytvoření spojení mezi klientem (vaším PC) a serverem je veškerá komunikace šifrovaná, a tedy i zabezpečená.

Proč je dobré použít SSL verzi přihlášení?

Při použití SSL verze přihlášení do služby e-mail získáte vyšší úroveň zabezpečení. Například pokud budete připojeni k internetu v internetové kavárně nebo v jakékoli nezabezpečené wi-fi síti, může kdokoli v blízkosti získat vaše osobní údaje, jako jsou přijaté e-maily, odeslané e-maily, které vy si prohlížíte. V žádném případě nemůže zjistit vaše heslo do e-mailové služby. Internet není jako diskuse mezi kamarády, ale vaše informace putují skrze neznámé servery. Předejít nepříjemným situacím lze jednoduše kliknutím na jeden odkaz - Přepnout e-mail na: SSL verzi.

Jak se bezpečně přihlásit do e-mailu?

1

Přihlášení do webmailu - přes internetový prohlížeč:

  • otevřete ve svém internetovém prohlížeči webovou stránku https://login.szn.cz/,
  • klikněte na tlačítko SSL verzi (viz obrázek), SSL
  • po přihlášení se zobrazí adresa odkazu https://, Adresa odkazu
  • nyní jste přihlášeni zabezpečeně a veškerá data (čtení e-mailů, odesílání e-mailů na serveru) jsou přenášena šifrovanou formou.

Další články v této kategorii