Posun vpravo

E-mail

Při používání internetu se stala hlavním komunikačním kanálem elektronická pošta. Prostřednictvím e-mailu komunikujeme nejen soukromě, ale hlavní roli hraje i v profesní komunikaci. E-mail slouží k odesílání, doručování a přijímání elektronických zpráv. Jeho běžnou součástí se dnes stala i příloha. E-mailem je možné bez problémů poslat soubor menších datových rozměrů, jako jsou dokumenty. Pro posílání příloh s větším objemem dat je ale lépe použít jiné možnosti, které nabízí internet.

E-mailová komunikace je natolik rozšířená a běžná, že najít člověka v produktivním věku, který nemá ani jednu e-mailovou schránku, je poměrně neobvyklé. Například na jednoho člověka připadají na Seznamu dvě e-mailové schránky. Není proto divu, že má Seznam.cz aktuálně cca 7 milionů aktivních e-mailových schránek (za aktivní schránku je považován účet, kde byla zaznamenána aktivita minimálně jednou za dva měsíce).

Stejně jako je tomu všude v prostředí internetu, jsou i s e-mailovou schránkou spojena určitá rizika. Některá jsou jen obtěžujícího charakteru, jako je např. spam. Některá nevyžádaná pošta má ale za účel získat od vás osobní data, či dokonce přihlašovací údaje. Podrobněji se o této kategorii dozvíte v rubrice Phishing. I zde je tedy nutné mít se na pozoru a věnovat pozornost potenciálním rizikům, která se pojí s prostředím internetu, konkrétně e-mailem.

Články v této kategorii

 • E‑mailová komunikace

  E-mail je dnes nejpoužívanější formou komunikace. Jak ale e-mail funguje a jak vlastně probíhá odesílání a přijímání pošty?

 • Zabezpečení ke službě e‑mail

  Pokud se máme na internetu chovat bezpečně, platí to samozřejmě i pro elektronickou poštu. Jak chránit své e-maily v případě, že se připojujete např. v internetové kavárně? Co je to SSL verze připojení?

 • Spam

  Jakákoli nevyžádaná pošta je dnes nazývána spam. Někdy se jedná jen o obchodní sdělení, se kterým jsme dříve dali souhlas. Co je tedy skutečný spam a jak se mu bránit?

 • Spam - právní obrana

  Dostáváte příliš mnoho spamu a nevíte, jak se s ním vypořádat? Kromě antispamového softwaru existuje též právní řešení. Podáte-li správnou stížnost, můžete pomoci v dlouhodobém boji se spamem a v určitých případech se můžete pokusit o dosažení náhrady škody.

 • Phishing

  Technika, která se používá k získání osobních údajů na internetu, se nazývá phishing. Jak phishing poznat a jak se mu bránit?

 • Test prověření znalostí

  Své znalosti si ověřte v jednoduchém testu.