Posun vpravo

Bezpečný internet pro děti

S čím se mohou děti na internetu setkat

Kde hledat pomoc

 

Bezpečný internet pro děti

Vytvořte s dětmi dohodu o tom, jak a kdy budou internet používat

Zásady a pravidla bezpečného používání internetu ze strany dětí jsou často diskutovanou otázkou.

Zabezpečení včasné a adekvátní reakce na neustále se rozšiřující počet nástrah, kterým děti při svém „brouzdání“ po síti čelí, je téměř nadlidským úkolem.


Domácí pravidla pro používání internetu

Dobrým způsobem, jak minimalizovat nebezpečí internetu, je dohodnout se s dětmi na určitých pravidlech. Společná pravidla jsou dobrým východiskem pro diskusi o bezpečném používání internetu.

 • Doba strávená u počítače by měla být ze zdravotních důvodů omezena.
 • Umístěte počítač např. do obývacího pokoje. V případě dětí předškolního věku je vhodné, aby jim při používání internetu asistovala dospělá osoba.
 • Přístup k internetu by u dětí předškolního věku měl být omezen na předem dohodnuté stránky. Pokročilejší děti mohou najít známé stránky pomocí nabídky s oblíbenými stránkami v internetovém prohlížeči.
 • Nejbezpečnějším řešením je vytvořit osobní pracovní prostředí dítěte, ve kterém je přístup k internetu omezen pouze na určité stránky.

Doporučení:

 • Umístěte počítač do místnosti používané celou rodinou
  Tímto způsobem se stane mluvení o internetu a udržování přehledu o jeho používání přirozenou součástí každodenního života. Když je počítač umístěn ve společné místnosti, může být diskuse o problémech snazší. Můžete také používat internet společně.
 • Mluvte o internetu
  Projevte zájem o to, co vaše dítě a jeho přátelé dělají - na internetu i mimo něj. Mluvte o skvělých a zajímavých věcech, k nimž lze internet využít, ale také o potížích, kterým může čelit. Mluvte s dětmi o tom, co by měly dělat, kdykoli se při používání internetu nebudou cítit dobře.
 • Naučte se lépe pracovat s počítačem
  Pokud sami používáte internet, je snazší určit, co je pro vaše děti dobré. Můžete jim lépe pomoci při hledání užitečného materiálu na internetu.
 • Používejte internet společně
  Najděte stránky, které jsou vhodné pro děti, nebo se naučte, jak najít užitečné informace - naplánujte společně dovolenou, navštivte stránky zaměřené na vzdělání nebo najděte informace o koníčcích a zájmech dětí. Při společném procházení internetu můžete dítěti pomoci posoudit hodnotu nalezených informací. Oblíbené stránky můžete uložit jako záložky, abyste je mohli znovu otevřít jediným klepnutím.
 • Vytvořte s dětmi dohodu o tom, jak a kdy budou internet používat
  Může být užitečné dohodnout se na době a určitých webech, které mohou děti na internetu navštěvovat. Toto je nutné s dětmi prodiskutovat a uzavřít s nimi společnou dohodu.
Rada

Rada


Co byste měli dělat, když dítě narazí na internetu na nepříjemný nebo nevhodný materiál?

 • Reagujte přiměřeně, aby dítě nemělo zábrany s vámi o podobných případech mluvit i v budoucnosti.
 • Zdůrazněte dítěti, že to není jeho chyba.
 • Odstraňte veškeré stopy po nevhodném materiálu - včetně odkazů z paměti prohlížeče, souborů cookies a historie stránek.
 • Promluvte si s dítětem o tom, jak je možné se do budoucna podobným situacím vyhnout, i o používání vyhledávacích nástrojů bezpečných pro děti a odstraňování e-mailů od lidí, které neznají.

Další články v této kategorii