Platím kartou

Prvním a nejdůležitějším krokem při platbě kartou po internetu je ověření si, zda má obchodník zabezpečený přenos dat při provádění plateb. Obchodník buď používá tzv. protokol SSL, tj. má zakódovaný přenos údajů o platební kartě (na stránkách internetového obchodníka je označen zlatým zámečkem), nebo používá nejvyšší úroveň zabezpečení - tzv. 3D Secure protocol. To znamená, že při zadávání údajů o kartě budete přesměrováni přímo na webové rozhraní banky, takže obchodník vůbec nemá přístup k údajům o vaší platební kartě. Přenos dat do banky je kódován, a nedochází tedy k volnému přenosu nechráněných dat na veřejné počítačové síti (na stránkách znázorněn logem Verified by Visa nebo MasterCard SecureCode). Obchodník se pak od banky pouze dozví, že platba byla provedena, a odešle zboží.

Platím kartou

Nezabezpečený obchodník nemá na svých webových stránkách žádným způsobem vyřešenu otázku bezpečného přenosu údajů o držiteli karty a jeho kartě, u těchto nezabezpečených obchodníků vůbec nedoporučujeme nakupovat.

K platbě na internetu můžete použít embosované karty (s reliéfním písmem), a to debetní a kreditní karty Visa a MasterCard, a také elektronickou debetní kartou Visa Electron. Karty mají mezinárodní platnost, tj. klienti s nimi mohou platit i na mezinárodních portálech. Při platbě prostřednictvím karty se zadává číslo karty, datum konce platnosti karty a kontrolní hodnota CVV2/CVC2 (poslední trojčíslí předtištěné na podpisovém proužku platební karty).

Pro platby kartou je třeba mít aktivní možnost plateb po internetu. Tuto aktivaci může provést u své banky. Některé banky již aktivují možnost těchto plateb při vydání karty. Při aktivaci plateb po internetu nebo převzetí karty si zároveň můžete zvolit finanční limit pro internetové transakce. V případě, že klient chce uskutečnit platbu ve vyšší částce, než v jaké má stanoveny standardní limity, můžete si limity zvýšit pouze dočasně. Některé banky nabízejí např. službu odemykání/zamykání karty - služba umožňuje dočasné nastavení limitu pro konkrétní nákup požadavku klienta na časové rozmezí od 1 hodiny až po 23 hodin nebo 1 až 5 dní. Po této lhůtě se limit automaticky vrátí na předchozí úroveň.

Pro ještě větší ochranu vaší karty je vhodné si sjednat i pojištění. Některá pojištění se vztahují nejen na kartu samotnou, ale také na hotovost, mobilní telefon, jízdenku MHD. Kompenzaci získáte v případě, že věci byly odcizeny spolu s kartou.

Další články v této kategorii