Na co si dát pozor, ještě než nakoupíte

Paragraf

Rizika nakupování přes internet je možné minimalizovat následujícími opatřeními.

1

Pozitivní zkušenosti

Pokud nemáte s vybraným obchodem zkušenosti, snažte si na internetu nebo od přátel zjistit, jaké zkušenosti mají s obchodem ostatní spotřebitelé.

2

Certifikovaný obchod

Další známkou věrohodnosti může být certifikace a akreditace obchodu. Certifikace a akreditace mají sloužit jako potvrzení určité jakosti, standardu a dodržování právních předpisů a také základních etických pravidel. Certifikace internetových obchodů není upravena žádným obecně závazným právním předpisem a funguje na principu dobrovolnosti. Aby toto mělo smysl, jsou stanovena jasná pravidla pro udělení certifikátů. Pokud internetový obchod pravidla splní, potom má nárok na udělení certifikace, a pokud naopak přestane podmínky splňovat, musí mu být certifikát odebrán. V České republice se certifikaci věnuje hlavně Asociace pro elektronickou komerci (APEK), www.apek.cz, která zveřejňuje na této adrese internetové obchody, které dodržují pravidla bezproblémového nákupu.

3

Spolehlivost prodejce

Když na stránce internetového obchodu nenajdete identifikační údaje prodejce (obchodní jméno, adresu, e-mail a telefon), nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky, doporučujeme hledat jiného dodavatele požadovaného zboží. Kontakt na P.O. Box je naprosto nedostatečný.

4

Objednávky z vlastního počítače

Během provádění platební transakce on-line je nutno zadávat důvěrné informace (čísla karet, speciální ověřovací kódy), které v případě, že se dostanou do rukou cizích osob, mohou způsobit mnoho problémů. Doporučujeme proto používat k internetovým platbám pouze vlastní počítač, neboť při použití počítače např. v internetové kavárně je zde větší riziko, že na počítači je software, který důvěrné informace zaznamená.

5

Platba a doručení zboží

O dodání zboží a způsobu platby musíte být informován předem. Kartou plaťte pouze u prověřených obchodníků, kteří na trhu působí již dlouhou dobu. U neprověřených obchodů doporučujeme při prvním nákupu zvolit způsob platby na dobírku, tedy až po dodání zboží.

6

Uschování dokladů

Pro případné doložení komunikace s dodavatelem se vyplatí vytisknout a uschovat veškeré doklady, především objednávku. Jestliže vám dodavatel nepotvrdí objednávku obratem, vyžádejte si potvrzení. Doporučujeme také uložit si všechny smluvní podmínky a veškerou komunikaci s dodavatelem do doby, než obchod proběhne. Smluvní podmínky umístěné na internetových stránkách obchodu se mohou měnit a je důležité mít informace o znění platném v době nákupu zboží.

7

Převzetí zásilky

Při převzetí zásilky od dopravce zkontrolujte neporušenost obalu zásilky. Porušenou zásilku nepřebírejte, sepište protokol s dopravcem a kontaktujte dodavatele. Cena za zásilku musí odpovídat té, kterou vám dodavatel potvrdil. Doporučujeme zásilku za vyšší cenu, než za kterou jste si zboží objednali, nepřebírat a neprodleně kontaktovat dodavatele, aby sjednal nápravu. Nepřebírejte zásilku, která je na první pohled poškozená.

Další články v této kategorii