Ochrana osobního počítače

Samozřejmostí by mělo být používání internetového bankovnictví pouze na dobře chráněném počítači. Na počítači, o kterém nevíme, jak kvalitně je chráněn a kdo ho používá, se nedoporučuje internetové bankovnictví využívat. A pokud ano, tak pouze s nějakou nadstandardní formou zabezpečení, např. s klientským certifikátem, přihlašovacími SMS zprávami nebo s nastavenou službou potvrzování transakcí pomocí autorizačních SMS zpráv. Kvalitní zabezpečení počítače maximálně omezí riziko, že si škodlivý počítačový program „přečte“ přístupová hesla do internetbankingu.

Na počítači by tedy rozhodně neměl chybět aktualizovaný a legálně získaný operační systém (MS Windows, OS X, Linux) a dobrý antivirový program, ovšem pozor - jeho virová databáze musí být pravidelně aktualizována (jen tak má program údaje o nejnovějších virech a poskytuje plnohodnotnou ochranu). Dále je třeba mít zapnutou bránu firewall, která kontroluje, aby komunikace mezi počítači probíhala podle určitých pravidel (může např. povolit komunikaci jen mezi předem nastavenými webovými adresami). Podstatnou složkou je také antispyware, tedy ochranný program, který kontroluje všechna data přicházející do počítače, vyhledává škodlivý software a znemožňuje přístup čemukoli, co by počítač mohlo ohrozit. Dnes není problém si uvedené antivirové programy stáhnout, dispozici je i několik českých produktů, které jsou pro domácí použití zdarma.

Obezřetně je nutné se chovat také k přílohám v e-mailu, zejména pokud nevíme, co obsahují, a jsou od neznámého odesílatele. Zásadně neodpovídejte na podezřelé e-maily, i když vám v nich slibují finanční odměnu nebo naopak vyhrožují zablokováním účtu, pokud neodpovíte. Nedoporučuje se otevírat při práci na internetu odkazy na neznámé stránky (např. s erotickým obsahem nebo s nabídkou programů ke stažení). Nikdy neotevírejte odkazy uvedené v nevyžádaných e‑mailech. Při prohlížení neznámých serverů může dojít k zavirování počítače. Nikdy také nenahrávejte programy ze zdrojů, které nemáte prověřeny. Součástí takových programů mohou být také viry nebo jiné škodlivé kódy.


Dále doporučujeme se seznámit se články týkajícími se zabezpečení počítače.

Další články v této kategorii